پیش گفتار

چگونگى نماز ابوبكر به جاى رسول خدا صلى اللّه عليه وآله
(بررسى و نقد)

بسم اللّه الرّحمن الرّحيم
الحمد للّه ربّ العالمين والصلاة والسلام على سيّدنا محمّد وآله الطاهرين المعصومين ولعنة اللّه على أعدائهم أجمعين من الأوّلين والآخرين
پيش گفتار
محدّثان اهل تسنّن روايتى را بدين مضمون نقل كرده اند:
آن گاه كه پيامبر خدا صلى اللّه عليه وآله در بستر بيمارى افتاد ـ كه به سبب همان بيمارى وفات يافت ـ به ابوبكر دستور داد كه به عنوان امام جماعت براى مسلمانان نماز بخواند. و شخص آن حضرت نيز به مسجد رفت و با مردم پشت سر ابوبكر نماز خواند... .
اين روايت را محدّثان اهل تسنّن با متون گوناگونى نقل كرده اند. نوشتارى كه پيش رو داريد تحقيق و پژوهشى پيرامون اين روايت است. در اين راستا اين روايت مورد بررسى و نقد قرار گرفته است; چرا كه به دلايلى شايسته بحث و تحقيق است:
1 . وابسته به احوالات و سيره مبارك پيامبر اكرم صلى اللّه عليه وآله است;
2 . قائلين به خلافت ابوبكر پس از پيامبر، به اين روايت تمسّك مى جويند;
3 . در احكام شرعى و مسائل اعتقادى از آن بهره مى گيرند;
و مواردى ديگر از اين قبيل.
ما در اين پژوهش، روايت را از مهم ترين جوانب آن مورد تحقيق و بررسى قرار داده و مطالبى كه درباره آن گفته شده بررسى كرديم و در اين راستا و در پرتو نورانى اين پژوهش، به واقعيّت حال و حقيقت كلام رسيديم.
اكنون اين پژوهش نو و ابتكارى را كه پيش تر مورد بررسى و نقد قرار نگرفته است، به پژوهشگران و انديشمندان تقديم مى نماييم. اميد آن كه با ديده انصاف و به دور از هر گونه تعصّب و بى راهه رفتن به آن بنگرند. وما توفيقي إلاّ باللّه.
على حسينى ميلانى

چگونگی نماز ابو بکر به جای رسول خدا صلی الله علیه وآله تألیف: (آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله))

پرینت گرفته شده از: http://www.al-milani.com/farsi/library/lib-pg.php?booid=13&mid=68&pgid=480